A szellemidzs nem jkelet „hbort”. Annak idejn mr a grg s rmai jsnk is tncoltattak hromlb asztalokat, s azok mozgsbl mindenflt jsoltak. Az jkori szellemidzs szletsnek helyszne szak-Amerika, pontosabban New York. 1848-ban kt testvr, a 12 s 15 ves Kate s Margaret Fox elegyedett beszlgetsbe egy szellemmel, a kopogtats mdszerrel. Ez annyit jelent, hogy leltek egy asztalhoz, a felidzett szemlytl klnbz dolgokat krdeztek, majd az idzett szemly szelleme az asztal felemelkedsvel s koppantsaival vlaszolgatott. (lltlag ksbb k is bevallottk, hogy sajt – megedzett - lbujjaikkal kopogtattak az asztal alatt.) A „modern” szellemidzst, mely azta is nagyon npszer, teht ez a fiatal testvrpr hozta jra divatba.
Pr vvel ksbb egy msik segdeszkz is elhreslt: az gynevezett deszkalapocska. Ez egy kis mret, szv alak, kerekekkel elltott szerkezet, amelynek egyik vgre lyukat frtak, a lyukba pedig egy ceruzt illesztettek. Az idzk rtettk kezket a fa masinra, amely aztn a ceruza segtsgvel lerta az zeneteket. Az ezt kvet szellemidz tallmnyok lnyege kzs: a tbla lelke ezentl mindig az abc beti s a szmok egytl tzig. Ezen kvl esetleg egy igen-nem szpr segti az zenet kdolst.
Szellemidz krkben manapsg az asztaltncoltats s a poharazs a legelterjedtebb. Mindenekeltt azonban j tudni, hogy brmely mdszer alkalmazshoz szksg van egy profi szemlyre. A neve: mdium. Az feladata az, hogy kapcsolatot teremtsen a szellemvilggal, megnyissa az oda vezet kaput, de nem elhanyagolhat feladata az sem, hogy azt a kaput jl vissza is zrja. A hrvivk, azaz a kt – szellem s l – vilg kztt kzvett szemlyek knnyen felismerhetk arrl, hogy sajt magukon kvl mindenkit egyszer csalnak neveznek.
A szellemidzshez minden esetben legalbb kt ember kell: a mdium s a „kvncsi”. Ennl persze lehetnek jval tbben is. A hallgat kznsg mrete sosem riasztja az idzett szellemeket, ellenttben a mobillal s a zrs, rohan vilggal. Ezeket nem szeretik, inkbb kevsb srn lakott terletekre meneklnek, akr a sivatagokig is elmerszkednek. A poharazs menete a kvetkez: rd fel egy paprra flkrvben az abc betit, s a szmokat egytl tzig. Tedd r a paprlapra a poharat, arra pedig a kezed. Ersen koncentrlj arra, akit szeretnl megidzni. rdemes gyertyt is gyjtani, ez isten fnye s a tmban jrtasok szerint elzi a gonosz szellemeket. Kvetkez lpsknt mondj egy miatynkot, majd krdezd btran a szellemedet. A pohr a szellem segtsgvel tncol a betkn, szmokon, s kzben egy-egy pillanatra megll felettk. Ezekbl a jelekbl olvashat ssze a krdsekre adott vlasz.
Az asztaltncoltats igazi misztrium. A cinikusok szerint nem ms, mint egy spiritiszta mutatvny. Arra nincs elrs, milyen az idelis asztal. Gyakorlati szempontbl mindenkpp rdemes knnyebb asztallal ksrletezni, az knnyebben megmozdul. Egyes lersok szerint az asztalt krllhetik vagy -llhatjk a jelltek. Gyakoribb, hogy a (holtra rmlt) kvncsiskodk lnek. Ezzel a helyzettel bell a szensz llapota. (A sz a francia seoir-lni igbl szrmazik, ami szintn azt tmasztja al, hogy rdemes vagy illik lelni.) a tagok rteszik kezket az asztalra, s kisujjukat sszerintve egy lncot alkotnak. Ez a lnc jelkpezi a kzs ert.
A mdium kapcsolatot teremt a szellemekkel (lltlag transzba esik, mint a smnok), s azok zeneteit tolmcsolja a szensz rsztvevinek. A szellemek az asztal mozgatsval, azaz a kopogssal lpnek kapcsolatba a fldi vilggal. Kopogsukat fejti meg a mdium. A kopogsok megfejtsnek tant nevezi a szakirodalom tipolginak. Michael Faraday, angol fizikus egsz egyszer fizikai jelensggel magyarzta az asztal tncra perdlst: a szensz rsztvevinek rejtett ntudatban meglv gondolatok ltal irnytott nknytelen mozgsok eredmnyezik azt. A kz s kar izmainak megfeszlse, elernyedse nyomon kveti teht a tudat llapotait, az rzelmeket s a gondolati szinten lejtszd esemnyeket.
Faraday megllaptsnak ellenre spiritiszta krkben a mai napig npszer elfoglaltsg az asztal tncra perdtse. Akik unjk az asztalt, prblkozhatnak kristlygmbbel, mgikus tkrkkel, ingval s mindenfle varzstblkkal. Az eredmnynek hasonlnak kell lennie. (nlc)
Sajt megjegyzs:
A szellemidzs nem veszlytelen dolog. |